Jag har aldrig fastnat för Halloweenfirandet, men jag är glad för att det kommit till Sverige för då står lårarna där i butikerna fyllda med härliga pumpor!
Jag har fått många glada utrop i stil med ”oj, pumpa på buffén, det har jag alltid velat prova!” Och det är väl så att de flesta gräver ut köttet och kastar det i soporna, vilket är synd, för den är lika användbar som morötter, c vitaminrik och kalorifattig är den dessutom.
När jag läste serien om Ma Ramotswe, som är en kvinnlig detektiv i Botsvana, förstod jag att pumpa är en basföda där. Visst är det häftigt att den kan växa här också, och åtminstone under hösten kan vi ju införliva den i vår matlagning.
Den är en vintergrönsak, så när den mognat kan den lagras i flera månader i ett svalt utrymme. Jag tycker det borde finas gemensamma jordkällare i anslutning till kolonilotter! Nu kan ni i alla fall passa på att köpa hem en pumpa och testa något av nedanstående. Eller våga lägga till eller byta ut i något favoritrecept med rotfrukter.
Förgyll riset genom att Tärna den i 1/2 cm kuber, fräs lätt i en kastrull utan att den tar färg tillsammans med grovt hackad lök. Häll sen ner det i vattnet när ni kokar ris.
Gör en ”morotskaka” men byt ut moroten mot pumpa.
Dela pumpan i lite större skivor, rosta den i ugnen med olivolja och kryddor ni tycker om, mixa till en slät puré och ha som dipp, eller i stället för sås. Eller varför inte göra den lite tjockare, som mos.
Skär ”köttet” i tunna skivor, vänd dom i ägg och panera i boveteflingor blandat med parmesan och örter, stek på medelvärme.
Tärna pumpan och rosta lätt i ugnen med lök och tomat, låt svalna och vänd ned bladspenat eller ruccola och tärnad avokado. Toppa med rostade pumpakärnor. Servera med lax/kyckling/tofu.
Pumpasoppa kan göras i många varianter, passar fint med kokosmjölk och citron. Eller ingefära, timjan och vitlök. Eller lök, chilli och citrongräs. Bara fantasin sätter gränser.
Den går även att ha i smoothies, och här ett Raw Food recept:
Raw Pumpasoppa
2 1/2 dl pumpa
1 apelsin
1 tsk honung
1/2 avokado
en nypa salt
en nypa kanel
Några msk pressad citron
vatten eller apelsinjuice
Kommentera