• Hem
  • Kontakt
  • Enköpings historia
  • Hotell i Enköping
  • Blogg

Enköping

Allt om Sveriges närmaste stad

Att leva på andras lånade pengar

7 augusti, 2013 av admin 5 kommentarer

Att låna pengar är ju aldrig helt roligt och någonting man som privatperson gärna undviker med undantag för vad cashen ska gå till. Det kan ju handla om investeringar som till exempel bygga eller köpa hus där det lånade kapitalet kan bli en lönsam investering på sikt.

Men att via ett sms, låna snabba pengar tror jag ingen tycker är en bra affär och det är nog även ett ämne man ogärna talar om i egenskap av att man själv har bundit sig till ett sådant lån. Skulle det komma fram att just du beblandat dig med detta är det med största sannolikhet ett ämne för dina vänner o bekanta att tala om bakom din rygg, i en inte allt för smickrande ton.

Ibland har nöden ingen lag heter det men jag tror i detta fall att det måste finnas en mängd andra lösningar för personer som är i behov av snabba pengar. Dödligheten på grund av pengabrist var antagligen inte större innan mobiltelefonernas inträde på marknaden.

Smslåne-branschen är riktigt skitig och människorna som tjänar pengar på andras nöd håller sig nog borta från strålkastarna med rätta. Snabba pengar på kort tid med ockerränta och dålig kontroll gör att detta blivit ett problem som rapporterats flitigt i alla nyhetsmedier.

Business är business och jag lägger inga personliga värderingar om vad man tjänar pengar på. Jag menar att så länge saker och ting är lagligt så får man gå på systemet och inte människorna om man vill påverka på riktigt.

En snubbe i strålkastarljuset som lever på lånade pengar

Det finns undantag i denna bransch, eller rättare sagt undantag inom en del av denna som handlar om att marknadsföra lånegivarna. Tänk er när människan som alltid tar den korta vägen, människan som inte tänker på konsekvenser utan bara lever i nuet. Det är denna människa som gör att Simon Nyström kan tjäna pengar på sms-lån. Han vet nämligen att det söks en hel del på internet efter tjänsterna och han vet dessutom hur han ska få sin hemsida som mot provision förmedlar kunder till bankerna att hamna högt på Google för dessa sökningar. Detta kallas affiliatemarknadsföring, för er som inte vet så ser dessa sidor ganska lika ut och när ni besöker Simons sida http://xn--smslnonline-08a.se/ känner ni säkert igen er. Budskapet går inte miste om sig.

Vad gör Simon Nyström till ett undantag?

Jag känner inte Simon överhuvudtaget men gillar honom på distans. Genom att läsa hans blogg har jag kommit fram till att han verkar vara en jävla kul kille med en stor portion humor. Och vad som utmärker honom i detta är att han står i strålkastarljuset, detta innebär att han är helt öppen med att han tjänar pengar på andras olycka, ja det är en olycka att låna pengar på dessa villkor men olyckan är oftast självförvållad. Jag tycker ingen ska skämmas för att tjäna pengar och att denna snubbe öppet redovisar att han tjänar pengar på sms-lån gör honom hedersvärd tycker jag. Inga knussiduller här heller och inget PK att brottas med för att se ut att vara i bättre dager än vad de flesta av oss egentligen är.

Jag är ganska övertygad om att de flesta människor inte är så jävla PK som de vill utge sig för att vara. Tänk om alla kunde stå upp för vad de tycker på riktigt, vad mycket lättare allt skulle gå.

Simon Nyström tycker jag med detta projekt står upp för sig själv, han vill tjäna pengar, säger att han inte direkt är stolt över det men han ska ju leva han med och inte behöva bo på undantag med dåligt avtal när han blir äldre.

Vill ni läsa mer om Simon Nyström och hur han arbetar öppet med detta kan ni läsa hans blogginlägg med som avser detta projekt.

Arkiverad under: Nyheter

Kommentarer

  1. Kristoffer Wedholm säger

    7 augusti, 2013 vid 7:16 e m

    Simon har lyckats riktigt bra med sitt projekt och det är han värd all beröm och heder för. Det är ingen barnlek att få en lånesajt att ranka bra på Google. Det är också kul att han skrivit om det så öppet som han gjort.

    Jag är också verksam som affiliate inom lånenischen. Precis som många andra är jag skeptisk till snabblån och skulle aldrig ta ett sådant lån. Visst är man ett svin i mångas ögon som lever på att andra tar dåliga lån.När jag bygger länkar till mina lånesajter genom artiklar ser jag dock till att inte skönmåla smslån som något bra. Jag, när jag skriver texter själv, understryker alltid att det i 9 fall av 10 är en dålig lösning på ekonomiska problem. Kan dock inte garantera att det inte slinker in en och annan positiv artikel då jag inte lusläser texter från mina skribenter.

    Grejen är att det funkar att göra SEO för dessa sajter och samtidigt kritisera produkten. Det är inte kunder man raggar genom sitt länkbygge och Google ger lika mycket styka till målsidan oavsett om artikeln som länkar är positiv eller negativ. Kunderna fattar det definitiva beslutet hos respektive kreditgivare. På affiliatesajten som skickar kunder till de olika kreditgivarna har jag en tendens att vara mer neutral i min marknadsföring, jag varken kritiserar eller hyllar smslån.

    Svara
  2. Simon Nyström säger

    7 augusti, 2013 vid 7:43 e m

    Exakt så Kristoffer,
    Det gäller att synas. Man kan synas utan att vara positivt inställd. Jag kan säga att smslån suger hästpung så länge jag försöker att göra så gott som möjligt av det man har att jobba med. Skriver (nästan) allt själv så inga positiva artiklar slinker igenom (hehe…).

    Det tycker jag är enda sättet att skapa ett förtroende i branschen faktiskt. Står man öppet för vad man gör blir allt dessutom mycket enklare.

    P.S. Aha, du har egna lånesajter fin rackare. Måste erkänna att jag inte brytt mig att kolla upp ägare alls på konkurrenterna 😉 D.S

    Svara
  3. Fredrik Eriksson säger

    7 augusti, 2013 vid 7:59 e m

    Tackar för långa kommentarer!

    Svara
  4. Simon Nyström säger

    8 augusti, 2013 vid 12:14 f m

    Sen kan man ju ställa sig frågan om varför sprit och tobak, i första hand sprit, är så accepterat i samhället. För face the fact – inte är det på något sätt bättre än smslån. Våld, mord, våldtäkter, familjesplittringar. Ändå gillar svensken spriiiiiit och det är socialt accepterat.
    Folk har en förmåga att tycka en massa saker om det som låter bra och passar just dem utan att reflektera. ”Tyck som dagstidningen och var säker på att gå hem hos andra… Tänk aldrig själv”. Ungefär så fungerar många. Att skänka bort en viss del av pengarna till Barncancerfonden var visst ”ett sätt att sola sig i Barncancerfondens glans” medan jag själv såg det som ENDA sättet att skapa något BRA av mitt smslånprojekt. Barn är barn och har inte satt sig i skiten själva, där gör pengarna NYTTA. Jag hade kunnat hålla med om att det varit lite fult om jag inte redan syntes mest av alla, om jag gjorde det för att öka ännu mer, men nu är det ju så att jag faktiskt redan låg i toppen, med mest synlighet av alla och ville lägga pengar på saker som gör gott. Varför är det fel och framförallt varför ses det som en självklarhet att jag borde skänka MER när jag redan skattar mer än 50% i Sverige? Vem av de andra ger mer än mig? Blir jävligt lack på sådant.

    Nåja. Iallafall. Min business är bara ett första steg och ger inkomst och tid för att satsa på andra mer rumsrena saker i framfiden. Men, som du säger Fredrik man lär sig att människor är förbannat låtsas-PK överlag.

    Svara

Trackbacks

  1. SEO 2013 är som lerduveskytte | Simon Nyström – Sökmotoroptimering / SEO skriver:
    28 augusti, 2013 kl. 2:53 e m

    […] ämne och komplettera innehållet på din blogg med sin egen berättelse eller från en person som tycker om ditt projekt, produkt eller tjänst så mycket att han eller hon vill berätta om […]

    Svara

Kommentera Avbryt svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Copyright © 2016 · Magazine Pro Theme på Genesis Framework · WordPress · Logga in